У масовій загибелі бджіл на Львівщині винні інсектициди, – результати експертизи

Наприкінці квітня – на початку травня у Бродівській громаді Львівщини зафіксували масову загибель бджіл – подекуди бджолярі втратили цілі пасіки, загинули мільйони комах. За словами пасічників, це найбільший мор бджіл в регіоні за минулі 20-30 років.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на zaxid.

Постраждалі бджолярі вирішили встановити, що сталося. Перше лабораторне дослідження загиблих комах замовили в Державному науково-дослідному інституті з лабораторної діагностики і ветеринарно-санітарної експертизи в Києві. Це дорогий аналіз – близько 12 тис. грн за один взірець. А воно нічого не виявило.

«Коли експертиза бджіл в Києві нічого не виявила, ми були в розпачі, у нас опустилися руки. Як так? Бджоли ж не могли скоїти масове самогубство. Ми зверталися в усі можливі органи, але ні від кого не могли отримати відповіді», – говорить Василь Целюх.

Після розголосу про екотрагедію до бджолярів звернулася біологиня-ентомологиня з Одеси Марія Бондарєва, яка запропонувала провести незалежну експертизу комах.

Дослідження, проведене в одеській лабораторії, показало, що бджоли отруїлися препаратами зі вмістом клотіанідину – це інсектицид (діє на комах-шкідників та інших), заборонений для використання на відкритому ґрунті у країнах ЄС з 2018 року. Він впливає на центральну нервову систему бджіл – вони гинуть від нервового перезбудження.

Лабораторія в Одесі, де виявили причину загибелі бджіл, не має відповідної акредитації, щоб ці результати можна було використати в офіційному розслідуванні. Тож пасічники замовили третє дослідження – у науковому центрі превентивної токсикології, харчової та хімічної безпеки імені Левка Медведя МОЗ України.

«Одеські науковці запропонували нам фінансову допомогу для аналізів, також допомогли колеги з інших регіонів, просто небайдужі. Я хочу їм подякувати, що не залишили нас в біді. Таке може статися в будь-якому куточку України, адже пестициди використовують скрізь», – говорить Василь Целюх.

Протокол випробувань наукового центру від 29 червня підтвердив висновок одеської лабораторії – бджоли справді померли від отруєння клотіанідином. Ця речовина є помірно токсичною для людини і високонебезпечною для бджіл.

За словами Василя Целюха, клотіанідин міститься виключно у препаратах, що використовуються в сільському господарстві – більше цій речовині немає звідки взятися.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *