Чи сіятимуть аграрії буряк в 2024?

Як змінюватимуться ціни на цукор на світовому, європейському та внутрішньому ринках? Чи втримається цукровий буряк на топ-позиціях по рентабельності серед інших сільськогосподарських культур? Як зробити наступний маркетинговий рік максимально вдалим та успішним для сільського господарства? На ці та інші теми минулого тижня спілкувалися аграрії з центральних регіонів України, що є партнерами програми «Цукровий буряк — вибір розумних!» від «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО». 

Група компаній «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» входить до трійки найбільших українських виробників цукру. В галузі вирощування та переробки цукрових буряків холдинг плідно співпрацює із багатьма іншими сільськогосподарськими підприємствами. У 2020 році ця співпраця трансформувалася в партнерську програму «Цукровий буряк — вибір розумних!». Простими словами, це програма партнерства по вирощуванню цукрових буряків. 

У 2023 році до неї долучилися 143 сільськогосподарські підприємства. В результаті, з 17,426 тис. га земельних площ зібрано більше 844 тис. тонн цукрових буряків із середньою урожайністю близько 50 тонн/га та цукристістю 17,9 %. 

На традиційній зустрічі бізнес-клубу партнерської програми, яка відбулася у п’ятницю, 22 грудня, генеральний директор групи компаній «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» Роман Огородов розповів присутнім про останні тенденції світового ринку цукру.

Роман Огородов

керівник бізнесу

«Укрпромінвест-Агро»

«Споживання цукру у світі щороку стабільно зростає. Якщо у 2014-2015 роках світове споживання було на рівні 176 млн тонн, то у 2022-2023 роках ці цифри зросли вже до 193 млн тонн цукру, — зазначив він. — При цьому, якщо протягом останніх 7-10 років прослідковувався дефіцит виробництва відносно споживання, то сьогодні  з’являється баланс між цими показниками». 

Спираючись на останні прогнози світових трейдерів, фахівці «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» наступного року очікують на незначне зниження рівня світових цін на цукор —  в межах $480-500 за тонну готової продукції. Тобто дохід з 1 га землі, на якому вирощуватимуться цукрові буряки, за оцінками компанії, буде сягати $680-700. 

«Тобто у порівнянні з іншими традиційними сільськогосподарськими культурами цукровий буряк вкотре залишатиметься на лідерських позиціях по прибутковості», — додають в компанії. 

Цього року багато українських аграріїв зробили ставку на цукровий буряк. Причини зрозумілі — сьогодні це найбільш маржинальна культура. Тож показники виробництва цукру очікувано збільшаться. 

Цукрові прогнози 2024/25: дефіцит, складна логістика, конкуренція та турбулентний сезон Читати також

Так, за підрахунками фахівців УПІ-АГРО, наступного року в Україні очікується виготовлення близько 2 млн тонн цукру при споживанні близько 900 тис. тонн

«Оскільки внутрішній ринок буде профіцитним, у планах аграріїв — максимально спрямовувати продукцію на експорт», — розповів комерційний директор «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» Артем Семененко. 

За його словами, компанія вже працює над розробкою маршрутів для реалізації цукру на європейському та світовому ринку в наступному маркетинговому році.  

Чи сіятимуть буряк в 2024 році?

Наступного року до партнерської програми «Цукровий буряк — вибір розумних» планують долучитися більше 170 аграріїв Вінниччини, Черкащини, Кіровоградщини. Таким чином, площі посівів цукристих на полях партнерів холдингу зростуть до 20,8 тис. га.    

«Вміння вирощувати цукровий буряк — це найвищий пілотаж у сільському господарстві. Ми вміємо і знаємо, як заробляти на ньому, і ділимося знаннями зі своїми партнерами. Саме для цього було розроблено сервіс агроконсалтингу, яким у 2023 році скористалися 100% наших партнерів (128 із них обрали повний супровід, 15 — частковий)», — зазначив керівник партнерської програми «Цукровий буряк — вибір розумних» Олександр Гавріш.

Також учасники партнерської програми мають можливість отримати від «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО» товарний кредит на посівні матеріали, засоби захисту рослин та мінеральні добрива (у 2023 році цією опцією скористалися аграрії на суму $5,5 млн доларів), а також найняти або ж надати в оренду власну техніку для посіву чи збору урожаю. 

Своїми прогнозами щодо майбутнього ринку цукру, а також враженнями від участі в партнерській програмі поділився директор фермерського господарства «Флора А. А.» Андрій Капріца.

Андрій Капріца

Директор
підприємства
«Флора А.А»

«Дуже багато думок про те, що скоро заробітки на цукрових буряках закінчаться, проте у порівнянні з іншими сільськогосподарськими культурами буряк все одно залишиться однією з найбільш прибуткових. Наступного року наше підприємство відведе 12% земельних площ під цю культуру. Незважаючи на деякі проблеми із цьогорічною посівною кампанією на наших полях, результатом ми задоволені, тож залюбки продовжимо співпрацювати з «УКРПРОМІНВЕСТ-АГРО», адже тут все — від визначення відсотків фізичного забруднення та загальної ваги сировини до показників цукристості — чесно, прозоро і якісно».

Директор агрокомпанії «АКВАВІКА» Вадим Лозінський також розповів про плани компанії продовжувати сіяти буряк. Наступного року під нього відведуть 1,4 тис. га. До слова, фермер з батьком одні зі старожилів партнерської програми. 

Роман Огородов розповів, що за шість років холдинг інвестував у модернізацію та покращення роботи заводів $37 млн, ще $10,7 млн планується інвестувати у 2024 році. Ці інвестиції допомагають скоротити термін переробки зібраного урожаю та підвищити якість готової продукції. 

Так, за останні кілька років потужність різки на заводах холдингу збільшено на 3,6 тис. тонн/добу (17,7 тис. тонн/добу переробляли заводи у 2023 році порівняно із 14,1 тис. тонн/добу у 2018 році), а тривалість сезону переробки зменшено на 26 днів, що дозволяє попередити випадки псування зібраного урожаю через довге зберігання буряків на полях.

Источник: www.latifundist.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *