Надходження від експорту торік сягнули одного з найнижчих за 10 років рівня

Обсяги експорту за підсумками 2023 року в Україні зросли та склали майже 100 млн т товарів. Це на 112 тис. т більше, ніж у 2022 році. Втім, у вартісному вимірі показник впав на 18,7%, або $35,8 млрд.

Про це говориться у повідомленні Міністерства економіки України. 

Попри загальний спад експорту українських товарів, позитивні тенденції спостерігаються на ринку меблів. Торік, у порівнянні з 2022 роком, обсяги зросли на 11%, а грошові надходження — на 7%. Також минулого року Україна в 1,7 раза більше експортувала цукру.

Зазначається, що за більшістю експортних статей українська економіка у 2023 році втратила у виручці. Наприклад, наймасовіший за обсягом експортний товар — кукурудза — за фізичного зростання на 5% у грошах приніс на 16,8% менше, ніж роком раніше. Минулого року з України вивезли 26,2 млн т цієї зернової культури. 

«Надходження від експорту торік сягнули одного з найнижчих показників за останнє десятиліття. Це очікуваний та об’єктивний результат, який став наслідком проблем у логістиці. Наразі ми поволі їх розв’язуємо. Запустили альтернативний коридор у Чорному морі, розвиваємо річкові перевезення на Дунаї, тривають перемовини із польською стороною щодо розблокування кордону. Завдяки цьому у грудні вперше за друге півріччя ми експортували на понад $3 млрд. Також у грудні ми вперше з березня експортували більше 10 млн т», — зазначила перший віцепрем’єр-міністр України — міністр економіки України Юлія Свириденко.

За її словами, спільними зусиллями українського уряду та міжнародних партнерів зростає й експорт морським транспортом. У грудні порівняно з листопадом цей показник збільшився на третину та склав 7,34 млн т вантажів.

Загалом за 2023 рік морем Україна вивезла майже на 1 млн т більше, ніж торік. Крім зерна, цим шляхом експортуються й інші товари, зокрема метал. Після запуску альтернативного морського коридору зріс експорт виробів цієї групи. Так, у грудні порівняно з листопадом зріс показник вивезення напівфабрикатів на 40% та прокату плоского на 45,3%.

Натомість експорт автомобільним транспортом й далі скорочується. Головна причина — польське блокування кордонів. У грудні проти листопада показник впав на 18,3%. Але за підсумками року втрати незначні — лише -0,7%. Щоб розв’язати цю проблему, тривають перемовини на всіх рівнях. 

Водночас Україна наростила експорт контейнерними перевезеннями — +86% залізничним транспортом і +36% автомобільним. Зараз це найбільш ефективний вид транспорту для продукції з доданою вартістю.

На відміну від експорту, імпорт у грошовому вимірі торік зріс та склав $62,2 млрд. Найбільше Україна завозила паливо — на $7,8 млрд, «різне» (те, що не афішується) — на $3,7 млрд, лікарські засоби — на $1,7 млрд, БПЛА — на $681 млн. Також у топ позиціях імпорту — автомобілі, добрива та засоби захисту рослин. 

Крім того, Юлія Свириденко зауважила, що торік в Україні спостерігався значний дефіцит торгівлі товарами на суму $26,4 млрд. Його спричинили два ключові фактори — проблеми в логістиці та потреби оборони у 2023 році. Тож у 2024 році уряд продовжить працювати над тим, щоб посилити експортну логістику системами ППО та пошуком нових шляхів вивезення товарів і послуг. А також сприятиме локалізації в Україні підприємств ВПК.

Источник: www.agroportal.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *