Зростання цін на землю не перекриває інфляцію

З 1 січня український ринок землі зазнав значних змін. Юридичні особи отримали право купувати земельні ділянки, а у фізичних осіб з’явилась можливість мати у власності більші площі. 

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Мінфін.

За даними Київської школи економіки, більше половини всіх угод із продажу землі відбувається за мінімально можливою ціною. Тобто вона відрізняються від нормативної грошової оцінки у межах 2%. Існують причини для приховування реальної ціни купівлі:

 • Покупці повинні мати офіційне підтвердження джерел прибутків.
 • Бажання заощадити на податках, адже тим, хто придбав землю з метою отримання інвестиційного прибутку, доведеться сплатити 5% з перепродажу плюс 1,5% військового збору.
 • За словами експерта земельного ринку, заступника директора компанії Zeminvest Євгена Носальського, минулого року вартість землі у центральних регіонах стартувала з 90 тис. грн за гектар, у західних – зі 110 тис. грн, у прикордонних Чернігівській, Сумській та Харківській областях – з 55 тис. грн/га, а в Одеській та Миколаївській – з 60 тис. грн.

  За оцінками комерційного директора компанії «Твоє Коло» Єгора Лісничого, у Вінницькій, Тернопільській та Хмельницькій областях вартість гектару сягає $2800−3000, Полтавській – до $2600, в Чернігівській і Сумській може коштувати $2400−2500 за 1 га.

  Читайте також: Фермерам доводиться купувати землю, щоб захистити свій бізнес.

  А от за оцінками експерта з аграрної та земельної політики Київської школи економіки Романа Нейтера, середня ціна землі для аграрного виробництва (тобто без врахування ділянок, які планують використовувати під забудову, чи рекреаційних зон) наразі становить лише 39 тис. грн. Хоча він також вказує на те, що цінова ситуація відрізняється за регіонами.

  За словами Романа Нейтера, минулого року середня вартість землі зросла орієнтовно на 10%.

  Якщо ж дивитися на динаміку з початку повномасштабного вторгнення, то ціна, за його оцінками, додала у гривні близько 20% – до повномасштабної війни, за його словами, гектар оцінювався в середньому у 32,2 тис. грн. Це суттєво нижче інфляції, яка лише у 2022 році перевищила 26%. Якщо ж говорити про оцінку в доларах, то, зазначає експерт, тут відбулось навіть падіння вартості.

  Джерело: propozitsiya.com

  Залишити відповідь

  Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *