Україна почала імпортувати картоплю з Польщі, Литви та Латвії

В Україні починають зростати ціни на картоплю, що призвело до перших оптових поставок імпортного продукту на ринок країни в цьому сезоні. З 4 січня 2024 року в Україну стали надходити сотні тонн картоплі з Польщі, а також з Литви та Латвії.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на EastFruit.

«Зараз оптові ціни на картоплю в Україні є найвищими в історії, як в гривнях, так і в перерахунку на долари чи євро. Фактично за рік ціни на цей товар зросли в 3,5-4 рази. При цьому буквально за останні 3 тижні оптова ціна на якісну свіжу картоплю в Україні стрибнула на 40% і перевищила рівень цін в сусідніх країнах Європейського Союзу, що зробило імпорт картоплі економічно доцільним», – каже Андрій Ярмак, економіст інвестиційного департаменту Продовольчої та сільськогосподарської організації ООН (ФАО).

Причина різкого зростання цін на – не лише погодні умови

Виробники переважно посилаються на традиційний фактор невигідних погодних умов, які негативно вплинули на якість та врожайність картоплі в Україні, проте Андрій Ярмак звертає увагу на більш фундаментальні причини.

«Протягом кількох сезонів поспіль оптові ціни на картоплю в Україні переважно не відшкодовували витрати на її вирощування в професійних господарствах, змушуючи багатьох професійних картоплеводів економити буквально на всьому, включаючи якісний насіннєвий матеріал. Це, в свою чергу, призводило до зниження якості продукції, що обмежувало можливості експорту навіть до тих країн, куди Україна мала можливість постачати продукцію», – зауважує експерт ФАО.

В результаті це призвело до зменшення обсягів виробництва картоплі, оскільки багато малих виробників картоплі переключилися на інші культури, зокрема на цибулю, моркву, капусту чи буряк. Крім того, населення, після збільшення площ в 2022 році та наступного за цим падіння цін на ринку, також зменшило масштаби вирощування, пояснює Андрій Ярмак.

Цінові рекорди на картоплю цілком реальні

Якщо зараз Україна розпочала імпорт картоплі з Польщі та інших країн ЄС через те, що ціни там зараз нижчі, то, досить ймовірно, найближчим часом ціни на картоплю в Польщі також піднімуться. Це призведе до необхідності підвищувати оптові ціни на продукцію і в Україні, щоб імпорт і надалі мав сенс.

В будь-якому випадку на даний момент перспективи оновлення цінових рекордів на картоплю навесні 2024 року здаються досить реальними. Більше того, фермери, які займаються вирощуванням ранньої картоплі, можуть непогано заробити.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *