Державна підтримка фермерам невигідна

Український АПК в 2024 році може отримати з бюджету 4,2 млрд грн. При цьому держпідтримка агросектору України скорочується з 2018 року. Після рекордних 6,3 млрд грн в 2018 році держпідтримка АПК не перевищувала 4,6 млрд грн.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Delo.ua.

Однак аграрії не поспішають ставати в чергу за державною підтримкою. Видання Delo опитало декілька великих агрохолдингів з ТОП-10 за земельним банком, декілька середніх агрокомпаній, а також фермерів з ділянками в обробітку до 100 га.

Представники найбільших агрокомпаній відмовились коментувати цю тему, або повідомили, що не користуються підтримкою від держави через відсутність такої потреби або невідповідність їх бізнесу параметрам програм допомоги.

Схожа ситуація і з агрокомпаніями з другого і третього десятку українських сільгосппідприємств – вони або розраховують на власні сили і кредитуються в приватних фінустановах, або їх бізнес також не відповідає умовам програм допомоги.

Більше інформації вдалось отримати від фермерів

Підприємець Василь Банашкевич, власник заводу з виробництва обладнання для індукційного сушіння «Нано Індуктор» і ферми з вирощування топінамбуру в Івано-Франківській області зазначає, що він і більшість його знайомих не подавались на отримання держпідтримки.

«В матеріальному плані для фермера підтримка нічого не міняє. Йому треба підготувати багато документів, а в кінцевому результаті він отримає допомогу, яку «з’їсть» інфляція, поки її зарахують. І він ситуативно тішиться з отриманої дотації, і чиновник «галочку» поставить, що всі виконали програму підтримки с/г, тоді як про захист прав українських споживачів і захист виробників від імпорту ніхто думати не хоче», – підкреслює підприємець.

Антон Преображенський, співвласник київської мережі сіті-ферм Growa, що вирощує на продаж мікрозелень, спробуівав податись на отримання гранту в 7 млн грн. Він розглядав варіант створення вертикальної ферми для вирощування готових до вживання проростків рослин, яка за державним класифікатором відповідає модульній теплиці площею 1,6-2,4 га.

Антон прорахував доцільність цієї програми держпідтримки і відмовився від неї, оскільки його бізнес не «потягне» працевлаштування мінімум 25 робітників, як вимагають правила отримання гранту. Для порівняння, наразі в Growa працює 4 особи, а заплановану підприємством вертикальну ферму цілком може обслуговувати дві людини.

«Грошовий грант дозволяє прискорити розвиток бізнесу – за рік ми отримаємо 7 млн грн, але це значні додаткові фінансові зобов’язання для нас на наступні 3 роки, весь цей час ми платитимемо набагато більше. Тому виходить, що в десятирічній перспективі ми матимемо один і той же результат розвитку, що з грантом, що без нього. Тим паче, зараз війна, є ризик пошкодження чи знищення ферми, і я не можу гарантувати, що бізнес стабільно працюватиме 3 роки. Тому в нашому випадку маємо більше ризиків, ніж допомоги», – пояснює підприємець.

Тобто, якщо платити персоналу навіть мінімальну заробітну плату (10 тис. грн з урахуванням всіх податків), то виходить 250 тис. грн щомісячного навантаження на бізнес. За умови, що теплиця має працювати не менше 36 місяців, це зарплатне навантаження складе за три роки близько 8 млн. грн і буде співставним з сумою гранту.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *