Нещодавно, на запрошення компанії «Агротехносоюз», Latifundist.com разом із топовими українськими агровиробниками, мав змогу відвідати завод одного з найбільших світових виробників антистресантів та стимуляторів росту на основі гуматів — німецької компанії Humintech.
«Агротехносоюз» з моменту свого заснування, а саме, з 2008 року є офіційним та ексклюзивним постачальником продукції компанії Humintech в Україні. Вже понад 15 років допомагає українським агровиробникам стабільно отримувати високі врожаї пшениці, соняшника, сої та інших культур.
Шість активних днів подорожі Німеччиною були насичені семінарами, екскурсіями та, звісно ж, незабутніми враженнями та емоціями.
В Німеччині ми познайомилися з технічним менеджером компанії Humintech — доктором Яссером Дергхамом, який розповів про особливості виробництва гуматів Humintech та, спираючись на статистику багаторічних дослідів, продемонстрував, на скільки зростає врожайність українських полів завдяки цим препаратам.
Далі про те, що нас найбільше вразило на заводі, а також про те, для яких українських агрохолдингів антистресанти та стимулятори росту вже давно стали невід’ємною частиною агротехнології.
Виробник найбільш якісного комерційного гумату у світі
Головний офіс і завод компанії Humintech знаходяться недалеко від Дюссельдорфа у містечку Гревенбройх. Унікальність заводу полягає в тому, що тут виробляють найбільш якісний та чистий комерційний гумат у світі.
В чому ж криється таємниця? За словами доктора Яссера Дергхама, завод розташований на краю кар’єру, де видобувається леонардит. Таке розташування дозволяє скоротити логістику і оперативно доставляти на виробництво найякіснішу сировину. Для цього фахівці заводу відбирають зразки з кожного шару леонардиту і, за умови, що вони відповідають якісним показникам, сировину забирають на завод.
Слід зазначити, що компанія Humintech має запатентовану технологію, яка дає змогу видалити усі баластні речовини та зберегти біологічну активність сировини.
Абсолютно всі процеси, пов’язані із виробництвом гуматів, сконцентровані в одному місці: від виготовлення препаратів до їх фасування, упаковки і відправки. Такого цілісного виробничо-логістичного ланцюжка немає жоден виробник гуматів у світі.
Доктор Яссер Дергхам
технічний менеджер компанії Humintech
«Потужності виробництва Humintech на рік складають близько 10 тис. т водорозчинних гумінових продуктів, 30 тис. т гранульованих в тому числі з NPK та близько 5 тис. т інших гумінових виробів, зокрема, кормових добавок для тварин і продуктів, які використовуються у промисловому секторі. Загалом за рік ми продаємо близько 7 тис. т водорозчинних продуктів, 26 тис. т — гранульованих, 2 тис. т — для промислового сектору, кормових добавок».
Антистресанти, стимулятори і поліпшувачі ґрунту експортуються до США, Канади, в країни Південної Америки, Близького Сходу, Азії та Східної Європи. Загалом у понад 70 країн світу. Компанія «Агротехносоюз» є ексклюзивним дистриб’ютором компанії Humintech GmbH на території України і входить у п’ятірку найбільших споживачів німецьких гуматів.
Контроль якості
Завод Humintech оснащений новим сучасним обладнанням та унікальною системою контролю якості. Зокрема, на підприємстві працює лабораторія, спеціалісти якої контролюють всі етапи виробництва — від поставки сировини до вже готового продукту. В сукупності все це дозволяє отримати препарати, які зберігають свою якість впродовж тривалого часу.
Як виглядає процес виробництва?
На завод постачають леонардит. Лабораторія перевіряє сировину на якість. Далі з неї роблять лужну витяжку гумінових та фульвових кислот шляхом екстракції. Як було зазначено вище, завод має запатентовану технологію виробництва препаратів на основі гумату калію.
Готовий продукт ще раз проходить лабораторний контроль якості і тільки потім потрапляє на лінію фасування, яка є автоматизованою. Пакування здійснюється у мішки по 10 кг, 20 кг, 1,5 кг контейнери, та в каністри по 1 л, 5 л, 10 л і 20 л.
Завод працює цілий рік без перерв на канікули. За останній рік попит на продукцію Humintech у світі сильно збільшився, що впливає суттєво на строки постачання, в тому числі в Україну, які з двох тижнів подовжились до шести.
Амінокислоти, екстракти морських водоростей та діючі компоненти Humintech закуповує лише у перевірених європейських виробників. Важливо, що на всі препарати є сертифікат Євро-1. Антистресанти та стимулятори росту мають сертифікати Omri, Fibl, Ogranic Standart, IMO.
Одним із учасників поїздки було задано питання щодо того, де компанія Humintech проводить випробування своїх препаратів? Насамперед, це здійснюється безпосередньо у Німеччині (є демоділянки, сад і теплиця). По-друге, у країнах, куди продають продукцію, адже кожна країна має свої кліматичні особливості. Регулярно нові формуляції надсилаються на тестування і в Україну.
Де видобувають сировину?
Більше 50 років тому компанія Humintech розпочала активне дослідження, розробку і виробництво гумінових препаратів з леонардиту — особливого високоокисленого виду бурого вугілля. Найкраще родовище якого — кар’єр Гарцвайлер.
Ще 70 млн років тому на місці кар’єра Гарцвайлер (Німеччина, Північний Рейн-Вестфалія) були мангрові зарослі. Зараз тут німецька компанія RVE у рік видобуває біля 90 млн т бурого вугілля, з якого 90% йде на виробництво електроенергії. І саме в цьому кар’єрі знаходяться найбільші поклади леонардиту в Європі.
Леонардит — це високоокиснений шар органіки, який знаходиться над бурим вугіллям. Порівняно із бурим вугіллям, леонардит містить значно вищу кількість гумінових речовин в скаді, вищий ступінь окиснення та сильнішу біологічну активність для рослин.
Процес перетворення рослинних залишків на леонардит триває мільйони років, тому він має найвищу концентрацію гумінових та фульвових кислот (до 80%) та виняткову фізіологічну активність. Біологічна якість сировини, виготовленої із якісного леонардиту, в п’ять разів вища за інші гумінові кислоти.
Як нам пояснив технічний менеджер Humintech доктор Яссер Дергхам, якісного високоокисненого леонардиту не так багато у світі. Більше всього його є у Німеччині та США, але найкраще родовище — кар’єр Гарцвайлер вздовж річки Ерфт площею понад 6,6 тис. га (активна площа — приблизно 3,5 тис. га). Від масштабів цього рукотворного об’єкту в реальності перехоплює подих.
Спустившись на дно кар’єру, ми побачили екскаватор для видобутку бурого вугілля, оснащений колесом з 18 ковшами. Діаметр колеса 22 м, а висотою він як семиповерховий будинок. За добу він здатен підняти 240 тис. куб. м бурого вугілля. Створення однієї такої машини потребує 5 років.
Приблизно в 2 км від цього кар’єру і знаходиться завод Humintech.
Прибавка до врожаю з гуматами від компанії Humintech
«З гуматами працюю вже 16 років», — розповідає радник по агробізнесу «Епіцентр Агро» Володимир Старостишин. За його спостереженнями, системне використання гуматів на кукурудзі дає гарантовану прибавку до врожаю в межах 0,7 т/га, на пшениці — 0,5-0,6 т/га, на соняшнику — 0,3 т/га та на сої — 0,3-0,4 т/га.
Володимир Старостишин
радник по агробізнесу
«Епіцентр Агро»
«В цьому році так склалися обставини, що ми при посіві ріпаку не дали добрив, зокрема, і бору. Але виходячи з власного досвіду, ранньою весною обробили поля Гуміфілдом ВР-18 і ФортеАміно, щоб стимулювати відновлення кореневої системи. Дуже переживали, що не отримаємо плановий врожай. Бо сусіди і добрива давали, і бор по декілька разів вносили. Пройшли жнива, робимо аналіз, а він показує, що у нас врожайність трохи краща за сусідів, яким довелося зробити більше капіталовкладень на гектар».
Існує два способи внесення гуматів: у ґрунт та по вегетації. В Україні агровиробники зазвичай антистресанти та стимулятори росту застосовують до рослин, що вегетують. А ось у світі більшість продукції Humintech використовується для внесення в ґрунт.
Хоча є такі приклади і в Україні. Заступник директора з агровиробництва підприємства «Дружба Нова» агрохолдингу «Кернел» Ігор Тихончук розповів, що на просапних культурах та сої вже давно вносять гумати компанії Humintech у ґрунт разом з передпосівними та стартовими добривами. На пшениці використовують їх при протравленні насіння. Загалом площа внесення складає приблизно 105 тис. га.
Ігор Тихончук
заступник директора з агровиробництва підприємства «Дружба Нова» агрохолдингу «Кернел»
«Прибавка до врожайності? Ми давно пройшли цю історію. Навіть зараз контролів ніяких не виставляємо. Це для нас доведена історія. Наприклад, по кукурудзі це стабільно 0,3-0,5 т/га. Тож гумати зараз використовуємо як базову технологію. А загалом цікава поїздка. Ми хочемо спробувати вносити гранульований гумат на піщаних ґрунтах. Бо, наприклад, у Чернігівській області, маємо ґрунти з вмістом гумусу 1%. Доктор Яссер проконсультував, якими нормами вносити. Подивимося, що з цього вийде».
Український ринок антистресантів та стимуляторів росту
Український ринок нарешті «прокинувся».
Аграрії усвідомили, що рослини теж можуть перебувати у стресі і для виведення їх з цього стану є відповідні продукти на ринку.
За словами директора з розвитку продуктів «Агротехносоз» Дмитра Козаренка, 2006-2012 роки — це перші роки знайомства українських аграріїв (переважно новаторів, які звикли йти в ногу з часом) з антистресантами та стимуляторами росту.
Починаючи з 2013-2014 рр. ринок почав насичуватися подібними препаратами, в тому числі завезеними з Китаю. У більшості — вони були неякісними. Тож нічого дивного в тому, що аграрії, обпікшись один раз, вдруге відмовлялися від їх використання.
Пройшло ще чотири роки і ринок нарешті почав структуруватися і відходити від дешевої та неякісної продукції. З початком повномасштабного вторгнення виникла інша проблема.
Дмитро Козаренко
директор з розвитку продуктів «Агротехносоз»
«Аграрії не ставлять антистресанти в категорію першочергових препаратів, бо економлять. І це складний момент. Чому? Бо якщо порахувати прибутковість вкладення коштів в той чи інший елемент технології, урізання коштів на антистресанти та стимулятори найбільш різко позначається на подальшому прибутку. Адже статистика показує, що прибуток від 1 €/га, вкладеного в антистресанти і стимулятори, складає 3,5-8 €/га. Для порівняння, 1 €/га, вкладений в цьому сезоні у добрива, повертається 1,5 €/га прибутку. В минулому році це було 0,7 €/га. Агрономи дорікнуть мені: «Так тепер нам тільки Гуміфілд купувати?». Ні, ви маєте дати добриво. Ви маєте працювати по технології. Але якщо у вас є можливість витратити умовних 10 €/га на антисерсанти Humintech, то в результаті ви заробите 35-50 €/га».
Але слід зазначити, що в деяких агрохолдингах цю математику вже давно порахували і гумати компанії Humintech тепер є невідємною частиною їх технології.
Сьогодні на світовому агроринку найбільш динамічно зростаючими є саме ринки антистресантів, стимуляторів росту та мікробіологічних продуктів. Цей ріст продовжуватиметься і у наступні 5 років.
Допомогти рослині вийти зі стресу
Щодо попиту на препарати в Україні, то аграрії стабільно віддають перевагу Гуміфілд ВР-18 для профілактики стресів. Ростуть продажі Гуміфілд Форте Аміно та Фульвігрін Антистрес. Це два продукти, які працюють, коли рослина вже знаходиться у стресі.
Також набирає обертів напрямок стимуляторів росту, зокрема, препарату Фульфітал Плюс. Як говорить Дмитро Козаренко, обробка на ранніх етапах стимулятором — це можливість для рослини закласти хороший потенціал. А вже майстерність агронома і погодні умови — це реалізація цього потенціалу.
«Якщо спека, така як в цьому році, як допомогти рослині?», — запитую.
«Легше за все попередити таку ситуацію. Спочатку обробляємо насіння Гуміфілд Форте Брікс, а по вегетації найбільшим попитом на ринку користується препарат Гумфілд ВР-18. Так ми стимулюємо ріст кореневої системи в глибину, звідки вона може тягнути вологу. Однак, якщо повториться посуха 2020 року, то нічим вже не допоможемо рослині. Дивно чути таке від мене? Але якщо ми будемо працювати Гуміфілдом на початковому етапі і сформуємо гарну кореневу систему, а потім під час посухи працюватимемо антистресантом раз на два тижні, то отримаємо приблизно 20-25 днів додаткової вегетації. Якщо за цей час піде дощ, рослини сформують урожай. Тому це гарна підстраховка», — пояснює Дмитро Козаренко.
На завершення розмови з Дмитром, запитала про подальші плани компанії. За його словами, основною задачею є навчити аграріїв правильно користуватися препаратами, і, зокрема, фітогормонами, так як на сьогоднішній день для роботи з ними агроном має мати високу кваліфікацію. Активна наукова робота є невід’ємною і вагомою частиною процесу вдосконалення.
Цю розмову я записала вже повертаючись з Німеччини. Дорогою додому ми попросили учасників поділитися враженнями від поїздки. Всі зійшлися на думці, що такі подорожі розвивають світогляд українських аграріїв і дають чітке розуміння, як працює агробізнес за кордоном. А це особливо важливо з огляду на перспективи вступу України до ЄС.
Ще один факт, який вразив учасників туру, це відповідальне ставлення німецьких виробників до природи і турбота про майбутнє.
Під час подорожі нам розповіли, що у 2045 році кар’єр Гарцвайлер закриють і на його місці створять найбільше рукотворне озеро в Європі з рекреаційною зоною.
На місці старої частини кар’єру розташовані поля, родючість яких відновлено препаратами компанії Humintech. Вони засіяні ріпаком, кукурудзою, соняшником та іншими агрокультурами, а на схилах — відновлені лісові біоценози.
Компанія також активно розвиває на цій території вітрову енергетику. Хотілося б бачити такий підхід і в Україні.
Наталія Родак, Latifundist.com
Источник: www.latifundist.com