Український бізнес скаржиться на постійні податкові зміни та брак часу на адаптацію

Близько половини (52%) представників українського бізнесу вважають задовільним поточний податковий режим в Україні.

Такими є висновки нової хвилі опитування «Податковий індекс» у 2023 році, проведеного Європейською Бізнес Асоціацією та EY в Україні. Інтегральна оцінка індексу знизилась до 2,85 балів із 5 можливих та продовжує перебувати у негативній площині (2,97 балів у 2022 році).   

«40% вважають, що податковий режим перешкоджав розвитку бізнесу та залученню інвестицій, і тільки 8% — що він сприяв розвитку їхнього бізнесу», — говориться у повідомленні ЄБА.

Цьогоріч найнижчу оцінку серед факторів, що впливають на розрахунок індексу, отримала якість податкового законодавства — 2,63 бали. Зокрема, 39% оцінюють її негативно і 52% — задовільно. Порівняно з минулим роком знизилась кількість тих, хто вважає податкове законодавство якісним — з 26% до поточних 9%. Найбільший негативний вплив на якість законодавства, на думку респондентів, мають постійні зміни, протиріччя і неоднозначні положення та його складність.  

«42% респондентів вважають процедуру адміністрування податків і підготовки податкової звітності обтяжливою. Цей фактор отримав оцінку 2,67 бали. Так само, як і минулого року, 41% оцінюють цю процедуру задовільно. Тільки 17% вважають її легкою (20% у 2022 році). Найбільше респонденти скаржаться на кількість часу, витраченого на підготовку податкової звітності та сплату податків, поспішне запровадження нових правил та недостатність часу для пристосування до них, а також їх незрозумілість», — додають у ЄБА.

Майже незмінною залишилась оцінка якості податкового обслуговування — 3,03 бали. Близько половини респондентів, а саме 48% вважають якість обслуговування задовільною, 31% — задоволені обслуговуванням і 21% — незадоволені. За відгуками 46% респондентів, їм було легко сконтактувати з податковою службою, і тільки 16% було складно це зробити. У 17% опитаних компаній питання були вирішені задовільним чином, у 63% — частково.  

«Оцінка фіскального тиску отримала найкраще значення — 3,07 бали. Втім, учасники опитування повідомили про збільшення фіскального тиску порівняно з минулим роком. Кількість респондентів, що не відчули жодних проявів тиску щодо своєї компанії, залишається низькою — лише 7% відзначили відсутність тиску (для порівняння — 4% у 2022 році та 36% — у 2021 році). Чверть опитуваних повідомляють про відчутний фіскальний тиск, 40% — про помірний», — уточнили в асоціації. 

Серед проявів фіскального тиску бізнес виділив необґрунтовані трактування податкового законодавства контролюючими органами — про це повідомляють 64% опитаних. Суттєво зросла кількість скарг на необґрунтовані інформаційні запити (55%) та штучне блокування податкових накладних (41%). Минулого року таких було 27% та 23% відповідно.   

Серед опитаних компаній 52% повідомляють, що у 2023 році вони стикались з проблемою блокування ПДВ накладних, 21% — з недотриманням строків валютного контролю по ЗЕД та застосування пені. По 17% опитаних повідомили про проблеми отримання відшкодування ПДВ та порушення з боку податкової у проведенні перевірок (зокрема, в сфері підакцизних алкогольних та тютюнових товарів, підакцизного палива, РРО/ПРРО). 

Источник: www.agroportal.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *