Імпорт: удар по святковому прибутку українських виробників сиру

Вплив ввезення на український ринок сирів зростає, і це особливо проявилося під час зимових свят, коли імпорт даного товару збільшився більше ніж у два рази.

Про це повідомляє УНІАН.

«За результатами 2025 року сукупний імпорт сирів в Україну збільшився на 10,5%. У період перед Новим роком динаміка імпорту була інтенсивнішою — розміри ввезення сирів із-за кордону зросли на 25,5%. Це вказує на активну заміну вітчизняної продукції на імпортну саме у піковий період споживання», — зазначає аналітик асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Максим Гопка.

Він роз’яснив, що головною конкурентною перевагою імпортних сирів залишається вартість, яка у багатьох випадках є нижчою за українську продукцію, навіть враховуючи витрати на логістику.

«У передноворічний час українські сири на зразок «голландського» продавалися на 11-20% дорожче, ніж імпортні сири широкого вжитку — зокрема гауда та едам з Польщі, Німеччини та інших країн ЄС. У таких обставинах покупець все частіше обирав дешевший імпорт, що прямо впливало на реалізацію українських виробників», — пояснює Максим Гопка.

Українські виробники, за його словами, намагалися частково врегулювати ситуацію за допомогою акційних та заохочувальних пропозицій у торгових мережах. Проте така тактика не принесла бажаного ефекту в обсягах збуту і призвела до зменшення маржі (простіше кажучи, прибутків сироварів), що додатково погіршило фінансові показники галузі наприкінці року.

Голова Асоціації виробників сиру України Тетяна Дядечко підтвердила, що продажі під час новорічних свят скоротилися цього року, але вважає, що причиною стала загальна непроста ситуація в країні. Разом з тим, найбільшою проблемою для ринку вона називає нелегальне ввезення.

«Легальний імпорт не настільки загрозливий, як контрабанда. І це жахливо. Оскільки вона сильно демпінгує ринок. Люди стверджують, що замість українського краще «польський за 300 гривень» придбають. А в нас 300 грн на кілограмі — це тільки собівартість на молоко для твердого сиру», — пояснює експерт.

Також, за її словами, відключення електроенергії змушують українців купувати менше продуктів харчування, в тому числі й сиру. 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *