Президент підписав закон про кримінальну відповідальність за контрабанду

Президент Володимир Зеленський підписав закон № 5420, який запроваджує кримінальну відповідальність за контрабанду і передбачає штрафи та тюремне ув’язнення залежно від вартості контрабанди. Цей закон є частиною вимог для отримання макрофінансової допомоги від ЄС.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Цензор.НЕТ.

Кримінальна відповідальність за контрабанду підакцизних товарів набуде чинності з 1 січня 2024 року, контрабанду всіх інших товарів – з 1 липня 2024 року.

Законом запроваджуються пороги, з яких настає кримінальна відповідальність:

  • за статтею 2013 («Контрабанда товарів») – вчинена у значному розмірі – якщо загальна вартість предметів контрабанди перевищує 6,71 млн грн і більше, у великому розмірі – 26,84 млн грн і більше;
  • за статтею 2014 («Контрабанда підакцизних товарів») – вчинена у значному розмірі – якщо загальна вартість предметів контрабанди (крім електричної енергії) перевищує 1 млн грн і більше, у великому розмірі – 2 млн грн і більше.

З 1 липня 2024 року запроваджено кримінальну відповідальність за товарну контрабанду вартістю: від 7,57 до 15,14 млн грн у вигляді штрафу від 170 до 425 000 грн; понад 15,14 млн грн – відповідальність від штрафу в 850 000 грн до позбавлення волі на 11 років з конфіскацією майна.

Для підакцизних товарів вартістю від 1,136 до 2,271 млн грн діятиме санкція від 340 000 грн штрафу до 6 років позбавлення волі, а вартістю понад 2,271 млн грн – від 1,275 млн грн штрафу до 12 років в’язниці з конфіскацією майна.

Ухвалення законопроєкту є вимогою отримання макрофінансової допомоги від Євросоюзу на 1,5 млрд євро у 2023 році.

Народний депутат Ярослав Железняк зазначив, що в останню мить перед голосуванням у парламенті вдалося внести правки, на яких наполягав бізнес:

  • пороги для товарної контрабанди пропонується підняти в п’ять разів;
  • пороги для підакцизних товарів – підняти удвічі;
  • набуття чинності щодо товарної контрабанди відкладається до середини 2024 року (це дедлайн по МВФ по перезавантаженню Бюро економічної безпеки);
  • враховано численні наполягання бізнесу щодо зазначення умисної форми вини, виключно за наявності якої може відбуватися кваліфікація дій як злочину;
  • суттєво обмежено можливі випадки притягнення до відповідальності за «контрабандними» статтями за подання документів із неправдивими відомостями. У зміненій редакції вони мають бути підставою для переміщення товарів, мають підлягати обов’язковому декларуванню відповідно до митного законодавства, а також мати вплив на визначення розміру митних платежів чи дотримання заходів нетарифного регулювання.

Заходи, передбачені законом, можуть змусити компанії удосконалювати свої системи контролю та виробничі процеси для уникнення порушень митних правил. Водночас, з урахуванням внесених змін за наполяганням бізнесу, більш гнучкі терміни та обмеження можуть допомогти підприємствам у впорядкуванні своєї діяльності та зменшенні ризиків, пов’язаних із контрабандою.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *