Половину вартості кукурудзи віддають за доставку до портів: як «заробляють» фермери Чернігівщини

Через великі логістичні витрати фермери Чернігівщини не мають прибутків із зернових культур, навіть попри високу цьогорічну врожайність, тому що з продажу тонни кукурудзи половину її вартості треба віддати за доставку до портів Великої Одеси, розповів директор департаменту агропромислового розвитку Чернігівської ОДА Олег Крапивний.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне.

За підрахунками власника фермерського господарства «Напорівське» Григорія Ткаченка, цьогоріч його підприємство збере близько 10 тисяч тонн продукції, і це, з його слів, хороший результат.

«Понад тисячу тонн було зібрано озимої пшениці. Близько тисячі тонн соняшника, більше двох тисяч тонн картоплі, 500 тонн вівса, 250 тонн проса. Кукурудзу ми ще збираємо, думаю, буде понад три тисячі тонн», – каже Григорій Ткаченко.

Незважаючи на гарну врожайність, за словами фермера, ціна реалізації не покриває собівартість. А доставка з Чернігівської області на експорт становить половину вартості однієї тонни зерна.

«В минулому році ціни порівняно з 2021 роком зменшилися відсотків на 40-50. Цьогоріч ціни впали ще нижче. В пік збирання врожаю (в пік, коли треба було реалізовувати пшеницю) ціна була 3,20–3,30 гривень за кілограм. Тобто 3 200–3 300 за тонну. На сьогоднішній день кукурудза коштує менше чотирьох тисяч гривень за тонну. Щоб доправити тонну кукурудзи до портів Великої Одеси (до Чорноморська, до самої Одеси), це вартує 1 600–1700 гривень. Це величезні ціни, це половину треба віддати».

За інформацією Олега Крапивного, наразі прибутковими для аграріїв є лише соя та картопля.
Загальний вал зерна по області очікується трохи більше, ніж чотири мільйони тонн, з яких на власні потреби необхідно не більше 800 тисяч тонн.

«Тобто, орієнтовно понад три мільйони тонн – це якраз зерно, яке повинно реалізовуватися за кордон або в межах України. Ми географічно знаходимося в крайній точці України. І, звичайно, плече доставки із Чернігівської області до Дунайських чи Одеських портів, або до європейських держав, воно найбільше. Але і інший напрямок, це все-таки, якщо області потрібно тільки 800 тисяч тонн зерна, то інше не тільки можна реалізувати, але можна переробляти в себе», – зазначає Олег Крапивний.

Для цього виділяють гроші з держбюджету, щоб підприємства впроваджували нові лінії по переробці.

«3 2022 року, у нас 12 підприємств вже отримали кошти в розмірі до восьми мільйонів гривень кожне. Компенсувати кошти на логістичні витрати сільгосппідприємствам – це дуже великі кошти. Це будуть мільярди гривень, і таких бюджетів в області немає»,– говорить Олег Крапивний.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *