Кукурудза на Черкащині: чиновники задоволені врожайністю, фермери у розпачі

Посівна кампанія у 2024 році розпочалася на два тижні раніше, Однак на Черкащині є культура яку зібрати не вдалося ще з минулого року — це кукурудза. Також вона — серед найурожайніших. Але аграрії відмовляються її сіяти, тому що кукурудза лідирує за врожайністю, але не за збутом, розповів директор обласного департаменту агропромислового розвитку Роман Косенко.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на Суспільне.

У 2023 році, зі слів директора обласного департаменту агропромислового розвитку Романа Косенка, на Черкащині зібрали рекордну кількість кукурудзи — понад 4 мільйони тонн. У 2024 врожайність прогнозують ще більшу. Проте деякі аграрії її сіяти відмовляються.

Аграрій із села Дмитрівка Іван Пономар нині рахує збитки. Увесь торішній врожай кукурудзи залишив на полях:

«Восени у мене була така ситуація, що волога була десь в районі 20%, брали закупівельна ціна була три тисячі. Думав, хоч весною ціна підніметься — ні. Як осіння кукурудза нікому не потрібна була і ціни не було, так і зараз».

У власності фермера вісім гектарів землі. П’ять із них засівав кукурудзою. За 10 тонн зерна мав до 60 тисяч гривень щороку. Нині ж вирощувати кукурудзу для нього збитково:

«Я дуже у великому мінусі. Задискував, потім виорав, закультивував, посіяв, сівалку наймав — заплатив майже 10 тисяч і плюс солярка. І потім пішло: посівний матеріал, міндобрива, захист рослин, оприскування, потім двічі робив підживлення, а в результаті поки у мене взагалі нуль. Прибутку нема ніякого. Втрати в цьому році будуть великі».

Та поля цьогоріч простоювати не будуть, пояснив фермер. Сіятимуть олійні культури — сою, ріпак, соняшник.

Аграрій Володимир Драч посіви кукурудзи торік скоротив удвічі. Вільну землю засіяв ріпаком:

«У мене близько чотирьохсот гектарів. Я зазвичай сію 100 гектарів пшениці, 80 — соняшника, кукурудзи гектарів з 80, трошки ячменю. В цьому році кукурудзи зменшив, було 40 – додав ріпак. З ріпаком – це перші гроші йде. Засівається кінець червня, початок липня. Ще коли в когось дозрівають кукурудза чи соя, то з ріпаку вже можна якісь гроші отримати».

Пробує вирощувати й нішеві культури, додав пан Володимир. Цього року вперше засіяв пивоварний ячмінь:

«Це я засіяв тут 5 га, чисто на розвід. Може вдасться, якийсь контракт укласти із пивоварними компаніями. Переваги мої в тому, що є своя техніка. В мене є свої сівалки, трактори. Комори є, щоб зберігати, і зерновози, щоб перевозити. До війни ми встигли придбати комбайн по програмі «Доступні кредити 5-7-9 %», держава дала таку можливість. І до зернового комбайна ще жниварку для збирання кукурудзи. Ми свою кукурудзу ще з осені убрали».

Та попри труднощі зі збутом кукурудзи, ця культура залишається лідером з вирощування. Бо ж ґрунт сприятливий, пояснив директор обласного департаменту агропромислового розвитку Роман Косенко:

«За 2023 рік Черкащина зібрала рекордний врожай – це було 4,6 млн тонн. Вона посіла друге місце за врожайністю. Середня врожайність була 72 центнери з гектара. Порівняно з минулим роком 59,8 центнера з гектара. Відповідно до умов нашого регіону, кукурудза – це найкраща рослина».

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *