Експерти пояснили, як формується ціна на зерно в українських портах

Україна експортує зерно і конкурує з іншими країнами на цьому ринку. Покупця цікавить головне – купити зерно, що матиме найнижчу ціну при поставці в порт імпортера. 

Спеціалісти консалтингового агентства BARVA Invest розповіли, з чого складається вартість зерна при його експорті морським шляхом.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на допис в telegram каналі Barva Invest channel.

Ціна зерна, поставленого в порт імпортера називається на базисі C&F. Зараз ціна CIF-Єгипет близько 256 $/т.

Країнам-експортерам потрібно долати різний шлях до цього порту, тож в кожного власні затрати на фрахт. Наприклад, за приблизними підрахунками фрахт від Австралії до Єгипту 32 $/т. Для сусідньої з нами Румунії вдвічі дешевше – близько 16-18 $/т. Ця ціна без фрахту називається FOB.

Відмотуємо шлях зерна ще на один крок назад. Зерно потрібно завантажити на судно – до повномасштабного вторгнення це коштувало 10 $/т. Виходить ціна CPT – той базис поставки, який був найбільш популярним для фермерів, що продавали на експорт (за валюту). Зараз цей базис замінив DAP/DDP – те ж місце поставки, але інші строки оплати та зона відповідальності за зерно.

Тож відповідь питання «яка ціна мала б бути в порту» залежить від всіх затрат, що переслідують зерно від моменту довезення до порту експортера до порту імпортера. В період до повномасштабного вторгнення вартість нашого фрахту була майже ідентичною до румунської, адже нам потрібно долати майже однаковий шлях (як за протяжністю, так і за зборами в Босфорі).

Тож маємо «ідеальну» математику: C&F-Єгипет 256 $/т – 16 $/т (фрахт) – 10 $/т перевалка на судно = 230 $/т CPT-Одеса.

Але в нас повномасштабна війна з росією, яка залякує учасників агробізнесу своїми атаками портової інфраструктури. Це зменшує кількість судновласників, які готові ризикувати екіпажем та судном, тож їх треба «заманювати» винагородами за воєнні ризики.

Через це фрахт з Одеси може бути в рази дорожчий, ніж з Констанци – 40 $/т проти 16 $/т. Перевалка в Одесі також дорожча ніж в часи, коли все працювало як годинник, всі причали були розписані на тижні вперед, а зерно накопичувалось на припортових елеваторах. Зараз все це – ризик зумовлений терором росії. Тож постійних затрат багато, а потік суден та безпекові заходи обмежують завантаженість терміналів. Через це перевалка значно дорожча і зараз коштує близько 27 $/т. На різних стадіях логістичного ланцюжка оператори ринку закладають собі прибуток «за воєнні ризики» що виливається у додаткових 10-15 $/т.

Тож замість ідеальних 230 $/т зараз маємо наступну математику: C&F-Єгипет 256 $/т – 40 $/т (фрахт) – 27+ $/т перевалка на судно – 12 $/т інші оператори ринку = 177 $/т CPT-Одеса.

На такі ціни можна розраховувати, якщо морські порти запрацюють хоча б на рівні, який був минулої осені (із зерновим коридором). Поки з портів вийшло замало суден і це лише перші кроки, а не повноцінна робота портів, тож всі дотичні затрати значно вищі, що і буде відображатись на нижчих закупівельних цінах.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *