Чотири поради для агрономів стосовно осіннього догляду за ріпаком

Автор: Сергій Демиденко, спеціаліст з агрономії Corteva Agriscience в Україні

В сезоні 2022/2023 площі в країні під ріпаком зросли майже на 20% порівняно з попереднім роком через стабільно високі закупівельні ціни та меншу залежність від експорту морським шляхом. Цьогоріч ріпак зберігає свою привабливість для фермерів – станом на середину вересня було засіяно вже 1 млн. га озимого ріпаку.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на пресреліз Corteva Agriscience.

Тож багатьом агрономам треба пам’ятати про те, що, хоча ріпак вважається доволі витривалою культурою, восени він потребує особливої уваги. Щоб отримати хороший врожай влітку, зараз треба пильнувати декілька моментів, починаючи від строків посіву, закінчуючи особливостями захисту. 

Живлення при пізніх строках посіву

Перше за все, треба звернути увагу на терміни посіву – в певних місцях посівну ріпаку провели наприкінці липня, а в деяких вона триває й зараз. Теоретично на півдні можна сіяти на початку жовтня, це вже дуже пізні терміни сівби, адже до зимового спокою може лишитися обмаль часу. Рослини за такого короткого терміну осінньої вегетації не зможуть досягти оптимального розвитку до входження в зиму.

Стимулювати нарощування вегетативної маси таких рослин найпростіше в дощову погоду за допомогою прикореневого підживлення азотними добривами, зокрема карбамідно-аміачною сумішшю (КАС). Але якщо прогнозуються нестабільні температури в кінці жовтня, то краще провести кілька листкових підживлень від фази першої-другої пари листків. Для цього можна використовувати комбінації розчинів карбаміду та сульфату магнію, або гідрофертилізатори (комплекс мікроелементів та NPK+S+Mg).

Якщо ж строки  посівів дуже пізні, доцільно збільшити норму висіву, якщо висів відбувається суцільним методом з нешироким міжряддям.

Підбір регуляторів росту

Для майбутнього врожаю ріпаку восени рослина має не тільки набрати достатню масу, але й не перерости. Для цього по ріпаку зазвичай використовують регулятори росту, які не дають рослині витягнути точку росту та стимулювати розвиток бічного коріння. Підбираючи оптимальну дозу препаратів, агрономам варто уважно оцінити середні нічні температури та наявність вологи в ґрунті. Холодні ночі та сухе поле – підстави для оптимізації кількості регуляторів та спрямування коштів на ефективний захист рослин.  

Системна обробка від шкідників, бур’янів та хвороб 

Зараз період активного поширення гусені білана, метелика, який здатен суттєво пошкодити ріпакові посіви, та  інших листогризучих гусениць. Холодні ночі жовтня та ймовірна нестача вологи стримуватимуть відновлення листя і рослина зимуватиме ослабленою і врожай навесні буде гіршим, якщо фермери не звернуть увагу на захист. В тому числі від хвороб, які також можуть активно поширюватися восени – зокрема, варто звернути увагу на поширення грибкових захворювань, наприклад, альтернаріозу, який поширюється і при температурі близько +10°С. Щоб захистити свої посіви ріпаку, варто звернути увагу на наявний в портфелі Corteva препарат Дітан™ М-45 – контактний фунгіцид широкого спектра дії, який ефективно захищає ріпак при осінніх обробітках. 

Щоб захистити отримані сходи ріпаку від бур’янів та не заважати рослині набиратися сил, варто звернути увагу й на очищення поля від бур`янів. В портфелі Corteva є інноваційний гербіцид для осіннього застосування, який дозволяє отримати максимальну ефективність без надмірного впливу на довкілля. Це препарат унікальної дії на основі інноваційної молекули Arylex™ active – БелкарТМ, що контролює в посівах ріпаку озимого проблемні дводольні види бур’янів, зокрема деякі види хрестоцвітих. 

Правильні інтервали між обробками

Восени агрономи мають обмежений час для необхідних операцій, побоюючись зими, яка може розпочатися доволі рано. І тому воліють проводити всі необхідні обробки, або суміщаючи в баковій суміші різні препарати, або обробляючи посіви без достатніх інтервалів між внесеннями препаратів.

Невірне поєднання, або перевантаження рослин може спричинити суттєвий стрес, який зменшить потенційний врожай. Щоб уникнути цього, варто дотримуватися інструкцій виробників засобів захисту рослин та насіння та звертатися до них за допомогою. Corteva всіляко підтримує фермерів під час повномасштабної війни, а спеціалісти та партнери компанії доступні для своїх клієнтів цілодобово та готові надати всі необхідні консультації будь-яким зручним фермеру шляхом, звертаючись або за телефоном, або через форму на сайті, або дізнаватися всю необхідну інформацію через новий мобільний застосунок Corteva Україна.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *