Через аномальне потепління спостерігається повільне протікання ростових процесів озимих культур, – НААН

За інформацією НААН, у другій декаді грудня в Україні спостерігалася мінлива за температурним режимом погода. У першій половині декади переважали мінусові значення температури повітря, а у другій – відбулося суттєве потепління і середньодобові температури повітря набули плюсових значень, що призвело до відлиги.

Про це пише propozitsiya.com з посиланням на minagro.

Середня температура повітря знаходилася у межах від 0 до 4,2 °С тепла і була на 1-3,6 °С вище норми. Максимальна температура повітря у найтепліші дні підвищувалася до 4-10 °С тепла, у південних та західних областях – до 11-16 °С тепла, мінімальна – у найхолодніші ночі знижувалася до 1-5,2 °С морозу, у північних областях – до 7-11 °С морозу.

Опади у вигляді снігу, мокрого снігу та дощу протягом цієї декади спостерігалися майже на всі території країни. За даними наукових установ НААН у Київській області опадів випало 26,2 мм, за норми для другої декади 15,3 мм, температура ґрунту на глибині 5 см варіювала від 0 до 2,5 °С, найбільша висота снігового покриву спостерігалася до 10-15 см, проте на сьогодні сніговий покрив на полях практично відсутній.

У першій половині другої декади грудня рослини озимих культур знаходилися у стані зимового спокою, лише наприкінці декади, внаслідок підвищення середньодобових температур до позитивних значень у денні години у рослинах спостерігалось повільне протікання ростових процесів.

Необхідно зазначити, що таке зимове потепління є аномальним явищем хоча і досить частим протягом останніх років. Різкі перепади температури повітря формують стресову ситуацію для рослин. До того ж потепління часто спостерігається і за відсутності прямої сонячної інсоляції – за хмарної погоди. При цьому тимчасова, хоч і незначна активізація фізіологічних процесів у рослинах, відбувається без фотосинтезу. Це призводить до надмірного виснаження їх оскільки витрати енергетичних ресурсів на дихання та інші фізіологічні процеси не поповнюються. Відбувається порушення стану зимового спокою, що є вкрай небажаним. Але, найбільшу небезпеку від потепління може викликати різке зниження температури за відсутності снігового покриву.

Джерело: propozitsiya.com

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *