У наступному сезоні альтернативою зерновим може стати буряк — думка експерта

Секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський

В умовах екстремальних ризиків на зерновому ринку, обумовлених складнощами з логістикою, низькими цінами на зернові і відсутністю чітких гарантій подальшої роботи «‎зернового коридору»‎, привабливою альтернативою може стати вирощування цукрових буряків. Це не універсальний рецепт, але, за певних обставин, один із найбільш ефективних.

Таку думку висловив народний депутат України, секретар комітету з питань аграрної та земельної політики Іван Чайківський.

«У порівнянні з зерновими культурами у цукрових буряків дві ключових переваги. По-перше, це можливість їхньої переробки всередині країни, тобто радикальне спрощення логістики: агровиробнику не потрібно ламати голову над тим, як одночасно досягти двох цілей — і продукцію експортувати, і маржу на транспортуванні не втратити. По-друге, вирощування буряків — добре виправдовує себе економічно», — підкреслює Іван Чайківській.

Звісно, є у вирощування цукрових буряків і свій «зворотний бік медалі». Перш за все, це технологічно вибаглива культура, яка, зокрема, потребує глибокого обробітку ґрунту. І взагалі, виробництво цукрових буряків — один із найбільш витратних видів рослинництва. Не менш важливі і географічне розміщення агропідприємства — в межах досяжності працюючого цукрового заводу, і ситуація на ринку цукру. Але в більшості випадків переорієнтування на вирощування цукрових буряків все одно має сенс, — вважає нардеп.

«Для будь-якого виробника цукру критично важливе забезпечення сировиною, що зокрема, вирішується за допомогою давальницьких схем. Цукрові заводи забезпечують агровиробників посівним матеріалом і гарантовано купують у них буряк. Тобто у фермера не виникає проблем із збутом.Крім того, зараз є передумови для розвитку українського цукрового ринку. Кабмін ще в травні скасував заборону на експорт цукру і значно спростив його ліцензування. ЄС і Великобританія зі свого боку на рік скасували квоти на імпорт цукру. І головне — на світовому ринку зараз склалася сприятлива цінова кон’юнктура. Ціни на цукор високі», — уточнює Іван Чайківській.

Безумовно, ситуація на цукровому ринку дуже неспроста — насамперед через війну. Попит на цукор на внутрішньому ринку скоротився, а ціни на енергоносії — рекордно високі.

Виробництво цукрових буряків за останній рік також скоротилося. У 2022 році цією культурою в Україні було засіяно близько 180 тис. га — на 20% менше ніж у 2021 році. За прогнозом USDA, приблизно на стільки ж у 2022/23 МР скоротиться і виробництво цукру в Україні.

«Але у будь-якому випадку потенціал у цього напрямку є. Станом на сьогодні в Україні вже зібрано 6,5 млн т цукрових буряків. Взагалі урожай прогнозується на рівні 8,8 млн т. У порівнянні з минулим роком це дуже скромний показник. Тобто певний простір для диверсифікації аграрних ризиків за рахунок цукрових буряків у агровиробників є. Було б бажання. Недарма навіть великі агрохолдинги зараз повертають буряки в сівозміну», — резюмує Іван Чайківській.

Нагадаємо, раніше Іван Чайківський пропонував організувати на деокупованих територіях евакуаційні потяги для вивозу зерна. 

Сергій Герасименко, Latifundist.com, 2022 р.

 

Источник: www.latifundist.com

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *