Рентабельність вирощування олійних культур впала до від’ємних значень

Рентабельність вирощування олійних культур впала до від’ємних значень

В Україні очікується збільшення урожаю олійних культур.

Про це повідомляє аналітик олійного ринку «УкрАгроКонсалт» Світлана Купрєєва.

За її словами, новий сезон стикнеться з проблемами минулого маркетингового року:

  • обстріли критичної інфраструктури;
  • втрата морських портів, на які наразі ринки не розраховують, та розробка альтернативних експортних маршрутів;
  • заборона на імпорт української сільськогосподарської продукції окремими країнами ЄС, але оперативні новини свідчать про те, що Болгарія відмовилась від обмежень.

«Незважаючи на низькі перехідні запаси, ринку ярих олійних культур не вдалося уникнути падіння цін під впливом збору врожаю та зростання пропозиції. За три останні тижні падіння цін на соняшник складає майже 26%, сою — на 30%, ріпак — на 3,5%», — констатує експерт. 

Світлана Купрєєва зазначила, що традиційним моментом є падіння цін в активну фазу збору врожаю, проте поточного сезону додатковий тиск на ринок чинить постійне падіння цін на соняшникову олію, що змушує переробників знижувати ціни на сировину.

«Вперше за багато років рентабельність вирощування олійних культур, зокрема соняшнику, впала до від’ємних значень. Порівняно з довоєнним рівнем падіння рентабельності вирощування соняшнику склало в середньому 80%», — додала вона. 

Проте маржа переробки соняшнику на даному етапі оцінюється в 100-110 $/т без урахування собівартості виробництва.

«Кожний учасник ринку обирає свій шлях отримання максимального прибутку або мінімізації збитків. Як приклад, це може бути переорієнтація на рафінацію, дезодорацію та розлив у пляшки рослинної олії чи робота за схемою давальницької сировини.

Болгарія рішенням щодо відкриття імпорту сільськогосподарських товарів може змінити розташування сил на ринку України. Аграрій буде мати можливість отримати прибуток завдяки конкуренції на ринку, водночас переробник, навпаки, буде змушений підвищити витрати на сировину. Маржа переробки соняшнику знизиться,  маржа сільгоспвиробників зросте», — вважає фахівець.

Источник: www.agroportal.ua

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *