Посівна-2023 під загрозою: агросектор потребує підтримки держави

Аграрні асоціації та об’єднання звернулися до міністра фінансів України Сергія Марченка та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля з проханням невідкладно вирішити питання пільгового кредитування сільськогосподарських виробників у 2023 році.

Про це говориться у повідомленні асоціації «Український клуб аграрного бізнесу», яка разом із «Всеукраїнським аграрним форумом» (ГС «Аграрний союз України», ГС «Всеукраїнська аграрна рада», асоціація «Союз птахівників України», ВГО «Українська аграрна конфедерація») вважає, що без належного фінансування посівна кампанія 2023 року може не відбутися в необхідних масштабах. 

Як йдеться у зверненні, в умовах, спричинених воєнною агресією рф, критичного падіння закупівельних цін на аграрну продукцію цей інструмент кредитування дозволив аграріям вижити — посіяти та зібрати врожай 2022 року. 

«Водночас, згідно відповідних постанов КМУ, пільгове кредитування видавалося терміном до 12 місяців та в сумі до 90 млн грн на суб’єкта господарювання. Тобто якщо воно не буде продовжено, близько 38 млрд грн кредитів сільськогосподарські товаровиробники мусять повернути ще до завершення посівної кампанії, й це в той час, коли аграрним підприємствам необхідно додатково близько 40 млрд грн для забезпечення посівної кампанії 2023 року. За відсутності цих коштів скорочення посівів може скласти 5-5,5 млн га», — пояснили спеціалісти.

Щоб попередити такий розвиток подій, сільськогосподарські виробники зверталися з проханням  продовжити терміни виданих кредитів і збільшити ліміт суми кредитування до 180 млн грн на суб’єкта господарювання з урахуванням пов’язаних осіб. Проте думка сільгоспвиробників не була врахована, а вказані пропозиції досі залишаються нереалізованими.

«Тим часом аграрна галузь все ближча до глибокої системної кризи, котра спричинена наслідками війни, а саме: значні логістичні витрати, мобілізація працівників, здорожчання ресурсів виробництва, проблеми з забезпеченням електроенергією, збитковість виробництва зерна минулого року в більшості регіонів», — пояснюють в об’єднаннях. 

Підкреслюється, що аграрії знаходяться на порозі проведення найтяжчої весняної посівної кампанії в історії України, натомість держава не поспішає посприяти підтримці сектору. Рішення про продовження термінів пільгового кредитування для аграріїв, збільшення ліміту кредитування на суб’єкта господарювання до 180 млн грн з можливістю залучення державних портфельних гарантій є терміновим та критичним для агросектору. 

Аграрна спільнота наполегливо просить міністра фінансів України Сергія Марченка та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля запобігти масштабним недосівам сільськогосподарських культур під час посівної кампанії, падінню валового збору та обсягів експорту агропродукції, посприявши найшвидшій реалізації ініціатив щодо подовження термінів дії та збільшення обсягів пільгового кредитування, зокрема із залученням державних портфельних гарантій.

Источник: www.agroportal.ua

Ответить

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *